Aktualności

VI Bieg Pamięci Deportowanych Górnoślązaków

Serdecznie zapraszam na VI edycję Biegu Pamięci Deportowanych Górnoślązaków. W tym roku bieg będzie miał charakter indywidualny. Przez miesiąc, od 04.02.2021 do 4.03.2021 wszyscy zainteresowani akcją będą mogli nadsyłać zdjęcia lub zrzuty ekranu, dokumentujące pokonaną indywidualnie trasę. Organizator będzie na bieżąco sumował wyniki i informował, czy wspólnymi siłami udało się pokonać założony dystans 1726 km, czyli z Radzionkowa do Doniecka. Szczegóły dostępne są na www.deportacje45.pl.

Modernizacja linii kolejowej

PKP PLK rozpoczynają przebudowę linii kolejowej przebiegającej przez Radzionków. W ramach zadania przebudowane będą wiadukty kolejowe nad ulicami Kużaja i Zejera, zmodernizowane zostaną perony na stacjach kolejowych, powstanie przejście podziemne w okolicy ul. Anieli Krzywoń. W 2021 roku będą realizowane prace projektowe, a remont przewidziano na lata 2022- 2024.

Znaczek upamiętniający deportacje Górnoślązaków

Od 6 listopada br. w obiegu jest znaczek pocztowy upamiętniający 75 rocznicę deportacji Górnoślązaków w głąb ZSRR. Autorem projektu jest Pan Adam Kultys, który na znaczku przedstawił lokomotywę z tzw. krowiokami, fragment śląskiej kopalni oraz Donbas.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej materiały ze zbiorów radzionkowskiego Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.