Aktualności

Znaczek upamiętniający deportacje Górnoślązaków

Od 6 listopada br. w obiegu jest znaczek pocztowy upamiętniający 75 rocznicę deportacji Górnoślązaków w głąb ZSRR. Autorem projektu jest Pan Adam Kultys, który na znaczku przedstawił lokomotywę z tzw. krowiokami, fragment śląskiej kopalni oraz Donbas.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej materiały ze zbiorów radzionkowskiego Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Głosowanie w budżecie partycypacyjnym

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców naszego powiatu do realizacji w 2021 roku w ramach budżetu partycypacyjnego. Głosowanie potrwa do 19 października do godziny 12:00. Zachęcam do głosowania na projekt radzionkowski, remont chodnika w ciągu ul. Długiej od skrzyżowania z ul. Śródmiejską do skrzyżowania z ul. Danielecką (nr 7).
Od tego roku w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec powiatu, bez względu na wiek. Jednak w przypadku osoby małoletniej wymagane będzie wyrażenie zgody opiekuna prawnego na udział dziecka w głosowaniu.

ZAGŁOSUJ

Nowe mieszkania socjalne i komunalne

W sierpniu i wrześniu oddano do użytku łącznie 26 lokali mieszkalnych. W nowym budynku socjalnym przy ul. Nieznanego Żołnierza 23a powstało 14 mieszkań. Koszt tej inwestycji to ponad 1,5 mln zł, z czego 35% kwoty pochodziło z dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z kolei 1 września oddano do użytku 12 lokali mieszkalnych w budynku komunalnym przy ul. Lipoka 9. Gmina  przeznaczyła  na  ten  cel  1,4  mln  zł,  z  czego  45%  kwoty  to  dofinansowanie  z  Banku  Gospodarstwa  Krajowego w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Rynek z kapsułą czasu

Po 13 latach starań w Radzionkowie powstał rynek, zupełnie od zera. Na płycie rynku znalazła się m.in. scena, sadzawka, ławeczki oraz rzeźby nawiązujące do historii miasta. To tańcząca para, piekarz oraz górnik. W płycie rynku umieszczono kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki ze współczesnego Radzionkowa, które w swym założeniu ujrzą światło dzienne za 50 lat.

Czytaj więcej...